Ana Sayfa   |   Fiyat Listemiz   |   Uyku Bilgileri   |    Kataloglar
 

Diğer Haberler
KALİTELİ BİR UYKU İÇİN DOĞRU YASTIĞI SEÇİN

Siz mışıl mışıl uyurken vücudunuz vitamine doysun!

7/24 TOPLUMUNDA UYKUNUN GELECEĞİ

Yatak alırken nelere dikkat etmelisiniz?

Uyku keyfiniz yarım kalmasın!

Nature Massage ile uyanmak da uyumak kadar keyifli!

Teknolojide son nokta: Viscoelastik Akıllı yatak

İşbir Yatak medikal ürünlerde İNDİRİM!

Doğru yatak + iyi uyku = Sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür..

Uykusuzluğu yenmek için ip uçları

Her Gün Yeniden Doğmak

Sağlıklı bir uyku için gereken teknolojiler işbir yatak' ta...

KAMUOYUNA DUYURULUR

Viscosnore medikal destek yastığımız ile nefes tıkanıklığı ve horlama tarihe karışıyor!

Anne Adaylarına Özel- Visco Ürünler...

Reflü yastıklarımız ReflüMed ve ReflüMax ile tedavinizde iyileşme şansınızı arttırın.

Yatak kliması ile Yazları serin, kışları sıcak..

İyi bir uyku için 10 öneri.

 
 
Teknolojide son nokta: Viscoelastik Akıllı yatak


 

Bu yazımızda  Viskoelastik Akıllı Yataklarımızın özelliklerini anlatırken, bu tür bir yatak alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini belirteceğiz.

Viskoelastik özellikli akıllı yataklar

Viskoelastik özellikli akıllı yatakları paket yaylı yataklardan ayıran en önemli özellik uzay teknolojisinin kullanılıyor olması. Uzay teknolojisi olarak kabul edilen basınç azaltıcı viskoelastik malzeme, ilk olarak NASA tarafından astronotların uzay yolculuğu sırasında maruz kaldığı basıncı indirgemek için keşfedilmiş ve kullanılmıştır. Bu teknolojinin yatakta kullanılmasıyla geliştirilenViskoelastik Akıllı Yataklar (memory foam); özellikle sağlık, konfor ve rahatlık açısından bir bütün arayışı içinde olanlara hitap etmektedir. Akıllı yatakların üst kısmında kullanılan viskoelastik malzeme basınç azaltıcı özelliğe sahiptir. İçeriğindeki hafıza hücreleri, vücut ile temas ettiği anda ısı ve ağırlığa bağlı olarak hareketlenmeye başlar. Bu hareketlenme, yatak vücudun şekline ve yapısına göre ergonomik hale gelene kadar devam eder. Basınç azaltıcı etki sağlayan hafıza özelliği ile Akıllı Yatak olarak adlandırılır. Vücuda tam uyum sağlayan Akıllık Yatak, vücut üzerindeki basıncı azaltarak sağlıklı kan dolaşımına zemin hazırlar. Yataktaki istenmeyen dönme hareketlerini azaltır ve uyku kalitesini arttırır.

Viskoelastik özellikli yatak alırken nelere dikkat etmeli?

Kapalı hücre ve açık hücre tekniğiyle iki farklı teknikle üretilen viskoelastik malzemelerde, vücut ısısı ve basıncına duyarlı olduğu için açık hücreli olanlar tercih edilmelidir. Mükemmel destek için kilo ve değişik tercihlere göre viskoelastik malzemenin ideal yoğunluklarda üretildiğine ve malzemenin kullanıldığı yatağın aynı zamanda yoğun hava geçirgenliği için özel kesimli destek katmanına sahip olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Sonuç olarak söylenebilir ki; teknolojinin geldiği noktada, diğer üretimlerden farklı olarak açık hücreli yapısı sayesinde vücut ısısı ve basıncına duyarlı viskoelastik malzemenin kullanıldığı yatakların, vücut özelliklerine göre tepki verebilmesi, yani akıllı olması sağlanmış durumda.  Kişiye özel konfor sağladığı, daha iyi bir uyku deneyimi sunduğu ve uyku esnasında yatağın vücuda uyguladığı karşı basıncı minimum ingirgediği için Viskoelastik Akıllı Yataklar, yaylı, paket yaylı ya da sünger yatakların önüne geçiyor gibi görünüyor. Ancak, her geçen gün, uyku teknolojisindeki yenilikleri ve getirilen uyku çözümlerini sınırlamak ve kişiye özel, en uygun desteği sunan yatağı belirlemek bizim açımızdan dahi zorlaşıyor. Bu nedenle kendinize en uygun yatağı bulmak için uyku ürünleri konusunda uzmanlaşmış markalardaki uzmanlara danışmak ve yatağı mutlaka deneyerek seçmek çok önemli… 

Yaylı – Paket Yaylı Yatak ve Sünger Yatak nedir?

Yatağın ana dolgu malzemesini yaydan oluşan, vücuda destek ve yatağa esneklik sağlamak için çelik yay mekanizması kullanılan yataklar yaylı veya paket yaylı yatak olarak adlandırılır. Mevcut, en yaygın sistemde çelikten üretilen yaylar, karkas adı verilen bir çelik üst katmana tutturulur. Bu çelik yapının dışında konfor artırıcı sünger, elyaf vb dolgu katmanları ile içine deformasyonu engellemek için takoz adı verilen destek süngerleri kullanılır. Sünger yataklarda ise ana dolgu malzemesi farklı yoğunluklardaki sünger plakalardır. Yatakların en dışı ise kapitone adı verilen yatak kumaşı ve yumuşak elyaftan oluşan katmanla kaplanır.

Bu sistemde üretilen yataklar ekonomiktir. Yaylı yataklarda, yaylar arasına deformasyonu engellemek için konan destek süngerleri arttırıldıkça yatağın sertliği artar. Yatak sertleştikçe ortopedisinin arttığı yanılgısı da bundan kaynaklanmaktadır.

Sünger yataklarda ise yatağın dayanıklılığı dolgu süngerinin yoğunluğu ile doğru orantılıdır.

Daha yumuşak ve esnek olan çelik yayların küçük paketler içerisine konarak yatak içinde kullanıldığı sisteme ise paket yaylı yataklar denir. Bu sistemde yaylar daha yumuşak ve esnektir. Ayrıca birbirinden bağımsız yaylanma sağladığı için yaylı yataklara oranla daha ergonomiktir. Ayrıca vücudun bel, boyun, sırt ve kalça gibi değişik noktalarına farklı sertliklerde paket yay kullanılarak (zonlu paket yay) ekstra vücut desteği ve esneklik sağlanabilir.

Yaylı yatak ya da sünger yatak alırken nelere dikkat etmeli?

 

Yataklarda sıkça karşılaşılan soft ortopedik, yarı (semi) ortopedik, full ortopedik gibi kavramların aslında yatağın ergonomisinden çok dayanıklılığına işaret ettiğini unutmayın. Yeni dolgu katmanları ile ekstra yumuşaklığın her tür yatakta sağlanabilmesi kafanızı karıştırabilir. Sert yatak ortopedik yatak demek değildir. Paket yaylı yataklar, vücudun değişik bölgelerine farklı miktarda basınç uyguladığından yaylı yataklara oranla daha uygun ergonomi sunar. Ama yaylı yataklar paket yaylılara göre her zaman daha ekonomiktir. Sünger yataklar ise kullanılan dolgu süngerinin yoğunluğu oranında daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar.

 
Kurumsal

Hakkımızda
Vizyon
Misyon
Ürünler

Yataklar
Bebek Ürünleri
Beyaz Ev Tekstili
Medikal Destek Sistemleri
Baza ve Başlıklar
SOFA & BED SERİES
Sertifikalarımız

Altın Marka Ödül Sertifikası
Avrasya Kalite Ödülü Sertifikası
Sosyal Medya ve Tüketici
Gost R
ISO 10002
ISO 9001
Daha fazla...
İletişim

Acıbadem uyku merkezi      - T: 0 216 339 14 15

Kadıköy Uyku Merkezi - T: 0 216 418 69 94

Altunizade uyku merkezi     - T: 0 216 651 98 27

Göztepe uyku merkezi         - T: 0 216 357 53 54

 

 

       
DANIŞMA HATTI
444 0 444
| Copyright 2013 ® İşbir Yatak. Tüm hakları saklıdır kopyalanamaz.